Pododdział Dzienny Rehabilitacji Wieku Rozwojowego w Zagórzu
Zagórze k/Warszawy, 05-462 Wiązowna
Kierownik pododdziału: dr n. med. Marcin Bonikowski
E-mail: rehabilitacja@centrumzagorze.pl
Sekretariat oddziału: 22 468 24 23
Rejestracja: 22 468 24 47 lub 22 468 24 16
Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30
Do zadań pododdziału należy poprawa w zakresie aktywności oraz struktury i funkcji organizmu, w tym uzyskanie maksymalnej możliwej sprawności uszkodzonych narządów i układów, normalizację i poprawę napięcia mięśniowego, siły mięśniowej oraz zakresu ruchomości stawów, normalizację i poprawę postawy, lokomocji, poprawę funkcji mowy. Pododdział przeznaczony jest dla pacjentów w wieku od 0 do 18 lat (lub starszych jeśli kontynuują naukę).
Wskazania do leczenia w oddziale to w szczególności zaburzenia neurorozwojowe wieku niemowlęcego, mózgowe porażenie dziecięce, wrodzone wady układu nerwowego, nabyte uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, genetyczne zespoły wad wrodzonych.
Zakres realizowanych świadczeń to w szczególności zajęcia terapeutyczne dobierane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta, w tym:
- indywidualne i grupowe zajęcia kinezyterapeutyczne metodą Vojty, NDT-Bobath, PNF, integracji sensorycznej (SI), Knilla (świadomość ciała, kontakt i komunikacja), Weroniki Sherborne,
- zintegrowane zajęcia rehabilitacyjno-edukacyjne metodą nauczania kierowanego Peto,
- indywidualne i grupowe zajęcia ruchowe w basenie,
- diagnostyka i neurologopedyczna rehabilitacja zaburzeń połykania i mowy,
- diagnostyka i rehabilitacja psychologiczna i terapia wspierającą dla dzieci i rodziców,
- terapia zajęciowa,
- fizykoterapia,
- specjalistyczne zajęcia pedagogiczne,
- reedukacja,
- terapia z wykorzystaniem eeg-biofeedback, zajęciami w świetlicy terapeutycznej.
Pacjentowi przysługuje do 120 dni rehabilitacyjnych w pododdziale dziennym w roku kalendarzowym. Decyzję o częstości i rodzaju interwencji podejmuje zespół terapeutyczny indywidualnie dla każdego pacjenta.
Na przyjęcie dziecka i pobyt w szpitalu wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego pacjenta. Rodzic (opiekun) dziecka musi wyrazić odrębną pisemną zgodę (upoważnienie) dla osób, które będą sprawowały opiekę nad pacjentem podczas hospitalizacji.